reklama

reklama

reklama

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Autor Téma: Kdy končí pro mého zaměstnance výpověď ve zkušební době.  (Přečteno 7102 krát)

LadislavHouba

• Host
Dobrý den čtenáři, mám problém se zaměstnancem a nevím jak postupovat při výpovědi jelikož donesl neschopenku. Ale celé je to trošku komplikovanější, mohu poradit o radu a postup? Pokusím se to detailně rozepsat o co jde.

8.9.2017 v pátek jsem vzal na HPP dělníka do firmy s 3 měsíční zkuš dobou.. Na HPP zaměstnávám všechny mé zaměstnance.
dne 11.9.2017 v pondělí se už do práce nedostavil. nedostavil se ani 12.9.2017 v úterý. Telefon nebral a do práce se taky nedostavil tak jsem mu hned ještě v pondělí poslal okamžitě výpověď poštou na jeho trvalou adresu, adresu má na magistrátě, takže očekávám že to půjde na poštu kde si to bude muset vyzvednout.
13.9.2017 dnes ve středu před chvíli dorazil z neschopenkou od 13.9.2017 s tím že mi řekl že se omlouvá že na mě ztratil kontakt že se nemohl omluvit že se mu rozbilo auto a nemohl do práce dorazit a že dnes omarodil.
Kdy nabyla platnost ta výpověď co jsem mu poslal, dnem co jsem to odeslal což bylo to pondělí 11.9.2017 nebo až si to vyzvedne na poště či vyprší úložní lhůta na poště.
Ptal jsem se ho tak si to ještě na poště nevyzvedl. Nevím jestli ta neschopenka platí a budu mu muset hradit náhradu mzdy když si výpověď ještě na poště nevyzvedl.   

Děkuji za radu.

Reklama

• Stálý člen

reklama

Referent

• Host
Re:Kdy končí pro mého zaměstnance výpověď ve zkušební době.
« Odpověď #1 kdy: 13. 09. 2017, 11:24:07 »
Co rozumíte tím: "vzal jsem do firmy"? Pokud v pátek nepracoval (počátek práce byl sjednán na pondělí), tak pracovní vlastně nezačal (v den nástupu měl Áčko)Takže až se "pracovník" vrátí, tak ho dejte vyvést. Raději se ale poraďte s někým, kdo tomu trochu rozumí, protože dávat výpověď někomu, kdo ještě nezačal pracovat, je poněkud na hlavu (2 měsíce výpovědní lhůta).

LadislavHouba

• Host
« Odpověď #2 kdy: 13. 09. 2017, 13:35:42 »
Nastoupil 8.9.2017 kdy v pátek ten den měl spíše školení, ale ten už měl zaplacený.

Referent

• Host
« Odpověď #3 kdy: 13. 09. 2017, 14:35:35 »
Takže až se zaměstnanec vrátí, tak s nim ihned zrušit pracovní poměr ve zkušební době. Jinak bych zkusil i něco nestandardního, třeba ho zkontrolovat (se svědkem) zda dodržovat léčební režim a přitom dohodnout okamžité rozvázání pracovního poměru, např. pohrozit náhradou škody za ta dvě Áčka (musel jste si přece najít náhradu.

LadislavHouba

• Host
« Odpověď #4 kdy: 13. 09. 2017, 15:10:59 »
Referent
Děkuju že se mi snažíte pomoct ale vy mě buď nerozumíte a nebo si myslíte že je to tak jednoduché vůbec mi neodpovídáte na to na co se táži.
Přečtěte si to co jsem napsal prosím ještě jednou, přeci existují zákony, já nemohu ukončit zaměstnance když marodí ve zkušební době, na to je 14ti denní ochranná lhůta, dále píšete až se vrátí, jak můžete vědět že se vrátí, maximálně po těch 14ti dnech až kdyz mu skončí ta 14ti ochranná lhůta si přijde pro papíry a podobně. Navštívit ho mohu, když doma nebude, to taky nic neznamená, maximálně se dá snížit jeho náhrada mzdy z jeho pravděpodobného výdělku ze základu který má ve smlouvě.
Já jsem přesně popsal můj postup co jsem udělal a ptám se na něco jiného než mi radíte přeci :-)))

Reklama

• Stálý člen

nova

• Host
« Odpověď #5 kdy: 13. 09. 2017, 20:40:59 »
Proč jste mu dával výpověď? Vždyť to nemá logiku. 11.9. jste mu poslal okamžitou výpověď - to je co? Okamžitá výpověď neexistuje. U výpovědi běží 2 měs. výpovědní lhůta a navíc jaký jste napsal důvod výpovědi? Co přesně jste mu napsal? Zaměstnavatel nemůže ve zkuš. době zrušit PP v době prvních 14 kal. dnů trvání doč. PN zaměstnance. Dle Zák. práce (část osmá - překážky v práci) můžete provést kontrolu zaměstnance (PN).

Lada

• Host
« Odpověď #6 kdy: 14. 09. 2017, 01:00:19 »
Ve zkušební době se zaměstnanci nedává "výpověď", ale "zrušení pracovního poměru ve zkušební době".

Pokud jste mu dal opravdu "výpověď"  a nikoli "zrušení" (což bylo dosti nemoudré), neskončí jeho pracovní poměr ihned, ale až po uplynutí zákonné dvouměsíční výpovědní lhůty, která začíná běžet teprve prvním dnem měsíce následujícího po předání výpovědi. Tj ve vašem případě pokud si zaměstnanec převezme výpověď ještě teď v září, bude lhůta začínat teprve 1. října a skončí 30. listopadu.

Pokud jste mu nedal "výpověď", ale "zrušení", pak v takovém případě pracovní poměr skončí dnem doručení zrušení, pokud v něm není uvedeno, že má skončit v den pozdější. Dnem doručení se samozřejmě rozumí den, kdy zaměstnanec to zrušení fyzicky obdrží, tj. ve vašem případě by to byl den, kdy si dopis vyzvedne na poště. Jelikož si ho ale před začátkem nemoci nevyzvedl, tak zrušení nenabylo platnosti a ani ho nabýt nemůže, protože zaměstnanec v době převzetí tě písemnosti bude v pracovní neschopnosti. Teprve po ukončení prvních 14 dnů trvání pracovní neschopnosti mu můžete to zrušení předat - znova, protože ten dopis, co teď leží na poště,  je neplatný a je k ničemu. Leda by si ho vyzvednul až za těch 14 dnů, a to se vám na to myslím vykašle.

Nejlepší by asi bylo mít to zrušení nachystané někde po ruce, až zaměstnanec po 14 dnech přijde do firmy např odevzdat lístek na peníze (k neschopence), předat mu to a nechat si od něj podepsat převzetí. Případně pokud je se zaměstnancem rozumná řeč, mohli byste pracovní poměr ukončit dohodou (to lze i během trvání pracovní neschopnosti).

LadislavHouba

• Host
« Odpověď #7 kdy: 14. 09. 2017, 12:26:38 »
Lado
Poslal jsem mu hned v pondělí zrušení ve zkušební době poštou, né výpověď,pardon.
Jinak pochybuji že když ho navštívím tak jako marod podepíše zrušení když marodí a ví že dostane aspoň za 14 dní náhradu mzdy. Jinak když u mě nic neodpracoval, náhrada mzdy se počítá z jeho pravděpodobného výdělku mám pravdu? Ve smlouvě má základ hrubou mzdu 21 000.
Ještě se chci zeptat, nenastali teď někdy změny v zákoníku ohledně posílání zrušení či výpovědi?

Lada

• Host
« Odpověď #8 kdy: 14. 09. 2017, 16:23:41 »
Obecně platí, že má zaměstnavatel doručit zaměstnanci dokument, kterým ukončí pracovní poměr (výpověď, zrušení atd.) osobně do vlastních rukou. Např. na pracovišti nebo u něj doma, na chatě, prostě kde ho osobně zastihne. (Např. můj šéf jednou doručil výpověď zaměstnanci v době, kdy byl dotyčný na procházce se psem, protože do práce nechodil a doma nebyl k zastižení.) Převzetí podepsali na kapotě poblíž stojícího auta...

Teprve pokud to OPRAVDU nejde doručit osobně, tak se doručuje prostřednictvím pošty. Tam je to komplikovanější, pokud pošta nezastihne dotyčného doma (zvlášť když "bydlí" na městském úřadě). Přesné podmínky z hlavy nevím, zkuste pohledat v Googlu.

Jestli to, co jste mu chtěl předat, byla opravdu výpověď, jak opakovaně tvrdíte, tak tam běží 2měsíční výpovědní lhůta a teprve po jejím uplynutí skončí pracovní poměr. Tu náhradu mzdy za prvních 14 dnů mu tím pádem budete muset zaplatit tak jako tak. Čili řešit, jestli výpověď je k dnešnímu dni už platná nebo ne, je z pohledu vyplacení náhrady mzdy zcela bezpředmětné.

Náhradu vyplácíte podle pravděpodobného výdělku.

LadislavHouba

• Host
« Odpověď #9 kdy: 15. 09. 2017, 16:13:30 »
Lado
omlouvám se nebyla to výpověď poslal jsem mu klasické zrušení ve zkušební době nikoli výpověď u které běží 2 měsíční výpověď
mám ještě dvě takové otázky
mohu ho teď navštívít když marodí a donutit ho nějak podepsat to zrušení které bych mu osobně předal? Nebo se musím řídit 14ti denní ochranou lhůtou
(popřípadě jestli tu 14denní lhůtu mohu porusit tím že se se zaměstnancem dohodnu prostě dohodou o zrušení a on to vlastí vůli podepíše - bude zrušení platit když to podepíše běhěm své marodky? )

Lada

• Host
« Odpověď #10 kdy: 15. 09. 2017, 22:42:13 »
Zrušení ve zkušební době mu nemůžete dát během prvních 14 dnů pracovní neschopnosti. Ale od 15. dne dále už můžete (i kdyby byl stále ještě nemocen).

Dohodu o ukončení pracovního poměru (tj. nikoli "zrušení" ani "výpověď") se zaměstnancem můžete uzavřít kdykoli, klidně i během prvních 14 dnů pracovní neschopnosti. Pozor na to, že u dohody musí být souhlas obou stran, pokud vám to zaměstnanec nepodepíše, máte smůlu.

Jelikož si stále pletete dohodu, výpověď a zrušení, což je dost závažný problém, měl byste se o přesném textu dokumentu, který se nakonec rozhodnete využít pro ukončení tohoto pracovního poměru, poradit s někým, kdo se v tom vyzná. Jinak by se lehce mohlo stát, že ukončení pracovního poměru bude neplatné, protože text toho dokumentu nebude mít správné náležitosti.

Offline ivzez

• Zkušený člen
    • Zobrazit profil
« Odpověď #11 kdy: 26. 09. 2017, 09:28:30 »
Zaměstnance doma navštívit můžete, v prvních 14 dnech nemoci máte právo kontrolovat
dodržování léčebného režimu.