reklama

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Autor Téma: zrušení pracovního poměru zaměstnancem ve zkušební době  (Přečteno 10440 krát)

asdfghjkl

  • Host
Podle §66 zákonníku práce může zaměstnanec i zaměstnavatel (byla-li sjednána zkušební doba) zrušit pracovní poměr z jakéhokoli důvodu i bez udání důvodu. Jediné omezení se týká zaměstnavatele, který nesmí pracovní poměr zrušit v prvních 14 dnech pracovní neschopnosti zaměstnance.

Existuje nějaké omezení také pro zaměstnance (žádné jsem totiž nenašel)?

Může zaměstnanec zrušit pracovní poměr ve zkušební době, přestože se nachází v pracovní neschopnosti? A je tam nějaké časové omezení ve vztahu k počátku pracovního poměru či pracovní nechopnosti, nebo tak může učinit kdykoli ve zkušební době (klidně i první či druhý den pracovního poměru)?

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0

reklama



nova

  • Host
Re:zrušení pracovního poměru zaměstnancem ve zkušební době
« Odpověď #1 kdy: 05. 10. 2017, 09:50:08 »
zaměstnanec může skončit pracovní poměr ve zkušební době  kdykoli (i v průběhu nemoci)


itendruhej

  • Host
Re:zrušení pracovního poměru zaměstnancem ve zkušební době
« Odpověď #2 kdy: 14. 10. 2017, 22:21:52 »
Může , ale není důvod tak činit, stačí počkat do doby, kdy je práce schopen.


yxcvbnm

  • Host
Re:zrušení pracovního poměru zaměstnancem ve zkušební době
« Odpověď #3 kdy: 15. 10. 2017, 10:47:12 »
Jak se to vezme. Prvních 14 dnů pracovní neschopnosti totiž platí zaměstnavatel. Ale možná vám to přijde v pořádku pobírat náhradu mzdy za nic v situaci, kdy stejně hodláte odejít.


 
Platby GoPay

reklama