reklama

reklama

reklama

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Autor Téma: Z OSVČ na HPP a rizikové těhotenství  (Přečteno 4477 krát)

Katy

• Host
Z OSVČ na HPP a rizikové těhotenství
« kdy: 11. 10. 2017, 21:29:01 »
Dobrý den,
mám takový dotaz. Pracovala jsem 10 let jako OSVČ. Nyní jsem ukončila živnost, protože se mi naskytla zajímavá práce a nechala jsem se zaměstnat na HPP. Cca po 2 týdnech jsem zjistila, že jsem těhotná a moje doktorka mi doporučila, abych šla na rizikové. Jelikož to špatně snáším a je mi neustále špatně, tak o tom uvažuji. Zajímalo by mě ale, jak na tom budu co se týká nemocenské a potom mateřské, pokud bych šla teď po těch 14 dnech, co jsem na HPP na to rizikové. Z čeho se mi to bude vypočítávat? ze mzdy, kterou jsem měla mít teď v nové práci, nebo ještě nějak pozpátku na základě daňového přiznání kdy jsem byla OSVČ? Moc se v tom neorientuji a chtěla bych vědět, na čem budu, ať to můžu dále nějak řešit. Děkuji za odpověď. S pozdravem Katy

Reklama

• Stálý člen

reklama

Offline ivzez

• Zkušený člen
    • Zobrazit profil
Re:Z OSVČ na HPP a rizikové těhotenství
« Odpověď #1 kdy: 16. 10. 2017, 04:00:55 »
Pracovala jsem 10 let jako OSVČ.

Co míníte obratem "pracovat jako OSVČ"? Šlo o podnikání nebo o Švarcsystém?
Platila jste si dobrovolné nemocenské pojištění?

Nyní jsem ukončila živnost, protože se mi naskytla zajímavá práce a nechala jsem se zaměstnat na HPP. Cca po 2 týdnech jsem zjistila, že jsem těhotná a moje doktorka mi doporučila, abych šla na rizikové. Jelikož to špatně snáším a je mi neustále špatně, tak o tom uvažuji. Zajímalo by mě ale, jak na tom budu co se týká nemocenské a potom mateřské, pokud bych šla teď po těch 14 dnech, co jsem na HPP na to rizikové. Z čeho se mi to bude vypočítávat? ze mzdy, kterou jsem měla mít teď v nové práci, nebo ještě nějak pozpátku na základě daňového přiznání kdy jsem byla OSVČ? Moc se v tom neorientuji a chtěla bych vědět, na čem budu, ať to můžu dále nějak řešit.

Nástupem do zaměstnání Vám vzniklo nemocenské pojištění, takže na nemocenské budete mít nárok. Pro peněžitou
pomoc v mateřství (PPM) je ale potřebná účast na nemocenském pojištění v délce minimálně 270 kalendářních dnů
v posledních dvou letech a existence nemocenského pojištění v době vzniku nároku na PPM nebo nástup na PPM v ochranné lhůtě.

Onemocníte-li ve zkušební době, může*) zaměstnavatel po prvních 14 dnech nemoci pracovní poměr zrušit
bez ohledu na Vaše těhotenství i nemoc. Spolu se zaměstnáním by zaniklo i nemocenské pojištění.

Pokud byste podmínky pro přiznání PPM splnila, počítala by se z příjmů dosažených v posledním zaměstnání.
Ale obávám se, že pokud by zaměstnání skončilo, podmínky byste nesplnila. Ochranná lhůta by činila jen tolik
kalendářních dnů, kolik dnů trvalo nemocenské pojištění.

Platby GoPay

reklama