reklama

reklama

reklama

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Autor Téma: Dohoda o ukončení pracovního poměru  (Přečteno 9620 krát)

Robert

 • Host
Dohoda o ukončení pracovního poměru
« kdy: 12. 10. 2017, 11:01:19 »
Dobrý den,

zaměstnavatel se se mnou chystá uzavřít dohodu o ukončení pracovního poměru z důvodu organizačních změn (nadbytečnost) k 30.12.
Zaráží mne ukončení o jeden den dříve než ke konci měsíce. Nevím co tím zaměstnavatel sleduje. Může to mít vliv na vyplacení kolektivní prémie, která je za odpracované čtvrtletí nebo vliv na výpočet průměrného výdělku? Pracuji ve firmě více jak 10 let a měl bych dostat víc platů na odstupném dle kolektivní smlouvy, tak jestli cílem není snížit průměrnou výši odstupného.

Děkuji za rady

Reklama

 • Stálý člen
 • *****
 • Příspěvků: 0

reklamavojtisek

 • Host
Re:Dohoda o ukončení pracovního poměru
« Odpověď #1 kdy: 12. 10. 2017, 12:09:17 »
Dohoda má vliv na více věcí, stačí použít gůgl ... a navíc je svobodným projevem 2 stran, takže pokud s ní nesouhlasíte, tak nepodepisujte (ať vám dá "normální" výpověď).


Referent

 • Host
Re:Dohoda o ukončení pracovního poměru
« Odpověď #2 kdy: 12. 10. 2017, 12:48:14 »
Zaměstnavatel chce ukončit pracovní poměr k 30.12. proto, protože 31.12. byste stejně nepracoval (Silvestr), ale chlastal.


qwertz

 • Host
Re:Dohoda o ukončení pracovního poměru
« Odpověď #3 kdy: 12. 10. 2017, 13:09:39 »
Podle zákoníku práce máte nárok na 3 měsíční odstupné - pozor na to, aby byl uveden příslušný důvod rozvázání pracovního poměru dle §52 c) zákoníku práce.

Jaký máte ve firmě systém bonusů a jakou máte kolektivní smlouvu tady nikdo nemůže vědět, takže na otázku ohledně data 30.12. a jaký to má vliv na výši odměna odstupného nad rámec zákoníku práce vám tady nikdo neodpoví.

Ovšem je to dohoda, tzn. máte-li jakékoli pochybnosti, nemusíte ji podepisovat a zaměstnavatel vám budenucen dát výpověď pro nadbytečnost s dvouměsícní výpovední lhůtou. Nabízí se ovšem otázka, proč se neptáte přímo zaměstnavatele ale zde na foru.


Lada

 • Host
Re:Dohoda o ukončení pracovního poměru
« Odpověď #4 kdy: 12. 10. 2017, 15:27:38 »
Ze strany zaměstnavatele mi to přijde jako poněkud zvláštní volba data ukončení pracovního poměru, protože jak 30.12., tak 31.12. jsou víkendové dny. Čili zaměstnavatel nemůže argumentovat tím, že 31.12. je nepracovní den a on chce pracovní poměr ukončit pracovním dnem. Navíc i když se na Silvestra často nepracuje, NENÍ to svátek, takže ani tímto nelze argumentovat (svátkem je až následující den 1.1.).

Po 10 letech trvání zaměstnání máte nárok na 3-měsíční odstupné, na tom nic nezmění fakt, jestli skončíte 30.12. nebo 31.12.

Jakým způsobem se u vás ve firmě udílí prémie, to musíte vědět vy sám, my vám tu neporadíme. Není žádný zákon, který by pravidla ohledně prémií nějak upravoval, firma si je stanovuje sama.

Reklama

 • Stálý člen
 • *****
 • Příspěvků: 0


Krtek

 • Host
Re:Dohoda o ukončení pracovního poměru
« Odpověď #5 kdy: 12. 10. 2017, 16:27:01 »
A neplatí náhodou, že při ukončení pracovního poměru dohodou neni zaměatnavatel nijak vázaný odstupnym ? Pokud se oba dohodnou na ukončení poměru, je to jejich věc, co si domluví a nemyslim si že by odstupné byla jeho povinnost. Povinnost je to v případě výpovědi s výpovědní lhůtou ale u dohody...
Většinou se lidi dotlačeji do dohody pod pohrůžkou "paragrafu" aby se zaměstnavatel člověka zbavil hned a bez odstupného.


Robert

 • Host
Re:Dohoda o ukončení pracovního poměru
« Odpověď #6 kdy: 12. 10. 2017, 16:45:16 »
Díky za odpovědi. Zatím mám informace pouze od nadřízeného, který nemůže nebo nechce odpovědět. Dohodu jsem k podpisu zatím nedostal tak uvidím co v ní bude a pak se samozřejmě budu zaměstnavatele ptát. Odstupné bych dostat měl, ale spíš si myslím, že chtějí ovlivnit průměrnou mzdu, která se následně použije pro výpočet výše odstupného.

Trochu ještě dotaz přeformuluji. Když dohoda bude k 30.12., z kterého čtvrtletí se bude vypočítávat průměrná mzda podle paragrafu 354 zákoníku práce? Z 3. nebo 4. tého?


vojtisek

 • Host
Re:Dohoda o ukončení pracovního poměru
« Odpověď #7 kdy: 12. 10. 2017, 20:03:15 »
jestli odejdeš k 30.12. taxi nezapomeň zaplatit za 31.12. sociální a zdravotní ...


Lada

 • Host
Re:Dohoda o ukončení pracovního poměru
« Odpověď #8 kdy: 12. 10. 2017, 20:52:06 »
Jestliže váš pracovní poměr bude ukončen v prosinci (a je jedno, jestli to bude 30.12, 31.12, nebo třeba 2.12.), tak odstupné nemůže být vypočítáno z průměru za 4. čtvrtletí, protože toto čtvrtletí dosud nebylo ukončeno. 4. čtvrtletí jsou měsíce říjen, listopad a prosinec. Ukončeno bude až po uzavření mezd za prosinec. Aby mohli použít průměr za toto čtvrtletí, museli by vám odstupné vyplácet až ve mzdě za leden, jenže tehdy už nebudete jejich zaměstnancem. Ale jelikož vy končíte už v prosinci, odstupné by vám mělo být vyplaceno ve mzdě za prosinec, přičemž se použije průměr za poslední ukončené čtvrtletí, což je 3. čtvrtletí.

Co píše vojtisek je nesmysl, žádné pojištění doplácet nemusíte.

Krtek má částečně pravdu, při ukončení pracovního poměru dohodou není nárok na odstupné, tedy pokud v té dohodě není výslovně uvedeno, že máte na odstupné nárok a že odcházíte z organizačních důvodů. Pohlídejte si, aby to tam bylo napsané, jinak jste bez odstupného.


Krtek

 • Host
Re:Dohoda o ukončení pracovního poměru
« Odpověď #9 kdy: 12. 10. 2017, 21:11:56 »
Mně ještě napadá další možnost výpočtu odstupného - za poslední 3 měsíce. Vždyť se nemusí průměrovat vždycky čtvrtletí. Myslim že by se mělo odstupné spočítat z výplat za září+říjen+listopad a přihodit ho k listopadové výplatě v prosinci. Uvažuju správně ?


qwertz

 • Host
Re:Dohoda o ukončení pracovního poměru
« Odpověď #10 kdy: 12. 10. 2017, 21:26:15 »
Výpočet odstupného je definován v zákoně, stejně jako termín "průměrný výdělek". Není zde tedy prostor pro žádnou lidovou tvořivost. Průměrný výdělek se spočítá z předcházejícího čtvrtletí, tj. červenec - září.

jinak celá tahle diskuze dostane komický nádech v momentě, kdy vyjde najevo, že se odpovědná osoba nastraně zaměstnavatele jen spletla v datu v domnění, že prosinec končí 30.12  ;D


KarelVlk

 • Host
Re:Dohoda o ukončení pracovního poměru
« Odpověď #11 kdy: 12. 10. 2017, 22:01:29 »
Mluvíte o kolektivní smlouvě a propouštění z organizačních důvodů ... A co takhle se zeptat vašich odborářů? Nebo jsou jen na baterky?


nova

 • Host
Re:Dohoda o ukončení pracovního poměru
« Odpověď #12 kdy: 12. 10. 2017, 23:29:21 »
Pokud dostanete výpověď, tak musí být uvedený důvod, protože Vám dává výpověď zaměstnavatel. To byste měl mít tedy z důvodu org. změn, tedy nárok na odstupné. Výpověď se dává, takže je ve Vašem zájmu, abyste si ji převzal. I kdybyste si ji nepřevzal, tak platí, jen nebudete mít Vy nic v ruce. Pokud ale dostanete k podepsání dohodu (musíte s tím souhlasit oba - zaměstnavatel a zaměstnanec, od toho je to dohoda), tak potom si dejte veliký pozor na to, aby tam byl důvod skončení PP. Pokud tam nebude (nemusí být), tak nemáte nárok na žádné odstupné. Nemusíte s dohodou souhlasit, potom, pokud bude chtět opravdu s Vámi zaměstnavatel skončit, pak Vám předá/zašle výpověď. Pokud budete končit v prosinci, tak bude odstupné počítané z 3. čtvrtletí. Tento průměr bude použitý i pro příp. podporu na ÚP. Pokud skončíte dříve než 31.12. (tedy např. 30.12.), pak budete mít nárok na dovolenou jen za 11/12 (nemáte odpracovaný celý prosinec - a je jedno, že 31.12. je o víkendu, prostě nemáte odpracovaný celý prosinec), takže to také zvažte. Jestli máte nebo nemáte nárok na nějaké celor. odměny, pokud (ne)budete mít odpracovaný celý rok, to si musíte zjistit sám, co máte např. v kolektivní smlouvě apod. Pokud máte odbory, obraťte se na ně.


Offline ivzez

 • Zkušený člen
 • ***
 • Příspěvků: 224
  • Zobrazit profil
Re:Dohoda o ukončení pracovního poměru
« Odpověď #13 kdy: 16. 10. 2017, 03:09:21 »
Zaměstnavatel se může chystat, jak chce, bez Vašeho souhlasu žádnou dohodu neuzabře.
(Na náverh zaměstnavatele nejste povinen přistoupit.)

Ukončení zaměstnání k 30. prosinci podle mne ovlivní nárok nárok na prémie a/nebo odměny.
Navíc budete mít kratší dovolenou o jednu dvanáctinu roční výměry. Jestli už jste vyčerpal
celou letošní dovolenou, strhne Vám zaměstnavatel z poslední výplaty náhradu mzdy za dovolenou,
dopočte a strhne i zdravotní pojištění za dobu neplaceného volna.

Podpora v nezaměstnanosti se stanoví z průměrného výdělku
za 3. kalendářní čtvrtletí, na tu nebude mít ukončení zaměstnání k 30. XII. žádný vliv.

Já bych na tento návrh nepřistoupila, trvala bych na ukončení 31. XII. 2017.

Ohlídejte si, aby zaměstnavatel do písemné dohody uvedl organozační důvody.
Pokud byste podepsal dohodu bez uvedení důvodu, nevznikl by Vám nárok na odstupné
a následně by se Vám ještě krátila podpora v nezaměstnanosti.


Pozor na chybné odpovědi:

Zaměstnavatel je povinen vyplatit odstupné i v případě
dohody, v níž je uveden důvod, který zakládá nárok na odstupné.

Chybná je i odpověď ohledně zdravotního pojištění.
I kdybyste skončil 30. XII., doplácet je nebudete.


 
Platby GoPay

reklama