reklama

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Autor Téma: Přihlášení a zrušení OSVČ za účelem přijetí autorského honoráře  (Přečteno 9762 krát)

Anežka

• Host
Dobrý den,

chtěla bych poprosit o dotaz, jak postupovat v následující situaci.

Od 07/2016 jsem OBZP, zdravotní pojištění si platím sama jako OBZP (aktuálně to dělá těch necelých 1500 měsíčně). Žijeme s manželem z jeho příjmu, já vlastní příjmy nemám (nejsem zaměstnanec, nemám živnost (ani pozastavenou), nestuduji, nejsem na mateřské, nestarám se o dítě ani závislou osobu, nepobírám žádný důchod ani sociální dávky... zkrátka jsem "dobrovolně nezaměstnaná", "žena v domácnosti" či jak by se to dalo nazvat).

Nyní jsem přeložila knihu (beletristickou), mám dostat honorář ve výšce 20 000 Kč. Jedná se tedy o příjem z podnikání podle autorského zákona. Z pročítání článků a diskuzí jsem pochopila, že nemusím mít živnostenský list, ALE že se musím na OSSZ a ZP (a zřejmě také na FÚ) nahlásit jako OSVČ, začít platit zálohy na sociální a zdravotní atd. a na jaře se pochopitelně ke všemu daňově přiznat. To ještě chápu.

Zmíněný příjem 20 000 Kč je ovšem jednorázový, další příjmy z autorského zákona v horizontu nejbližšího půlroku v dohledu nemám. Bylo by asi dost nesmyslné, kdybych musela nadále každý měsíc platit zálohy, byť minimální, to bych rychle skončila v mínusu. Kdybych měla ŽL, tak si živnost pozastavím. Ale jak "pozastavit" podnikání podle autorského zákona? Mám následující měsíc po tom, kdy obdržím zmíněný honorář, znova oběhnout výše zmíněné instituce a oznámit, že už zase NEjsem podnikající umělec a že opět funguju v režimu OBZP?

Zkrátka a dobře, mám trochu obavy z toho, že jakmile se jednou někde nahlásím jako OSVČ-umělec za účelem přijetí jednorázového honoráře, bude problém můj OSVČ status zase zrušit. Ale možná se bojím zbytečně. Na každý pád je přijetí autorského honoráře spíše za trest, ale to by bylo na jinou diskuzi.

Ocenila bych i jakoukoliv jinou radu, jak situaci řešit. Nejde mi ani tak o to, jak z vydělané částky co nejvíce ušetřit, spíš o to, jak zminimalizovat běhání po úřadech a riziko, že se kvůli takovému směšnému výdělku zapletu do nějakého průšvihu s berňákem, OSSZ nebo ZP.

Zvažovali jsme také alternativu, že by si manžel (který je zaměstnán na HPP) zřídil volnou živnost a můj příjem bychom fakturovali na něj. Čili že ve smlouvě o dílo bych byla uvedena já, ale faktura by byla na manžela (který by tento příjem samozřejmě zdanil). Není to úplně košer řešení, ale stejně bych se chtěla zeptat přítomných na názor - jaký nejhorší postih za takový postup hrozí? Kontroluje někdo, zda faktury vystavené živnostníkem souhlasí se smlouvou o dílo, která se k dané faktuře váže?

Děkuji za jakýkoliv tip a radu,

Anežka

Reklama

• Stálý člen

reklama

Lada

• Host
Doporučuji zatelefonovat na příslušné instituce (OSSZ, ZP, finančák), ať vám poradí, zda je možné za těchto okolností se přihlásit a krátce nato hned zase odhlásit. Myslím, že by to mělo jít.

Kdyby to nešlo, tak vidím jako zajímavou ještě variantu, že byste si pořídila živnostenský list na obor "překladatelství a tlumočnictví". Nejednalo by se tím pádem o podnikání na základě autorského zákona, ale o normální živnost. Jakožto normální OSVČ-živnostník byste se přihlásila na příslušné instituce, a další měsíc tu živnost zase pozatavila a všude se odhlásila.

Abyste mohla fakturovat na manžela, měla by smlouva o dílo být vystavena taky na manžela, ne na vás.

OSfree

• Host
Lze to taky udělat jako jednorázový příjem do 30 000 Kč. Za to se neplatí nic.

Anežka

• Host
Doporučuji zatelefonovat na příslušné instituce (OSSZ, ZP, finančák), ať vám poradí, zda je možné za těchto okolností se přihlásit a krátce nato hned zase odhlásit. Myslím, že by to mělo jít.

Kdyby to nešlo, tak vidím jako zajímavou ještě variantu, že byste si pořídila živnostenský list na obor "překladatelství a tlumočnictví". Nejednalo by se tím pádem o podnikání na základě autorského zákona, ale o normální živnost. Jakožto normální OSVČ-živnostník byste se přihlásila na příslušné instituce, a další měsíc tu živnost zase pozatavila a všude se odhlásila.

Díky za radu, to, že bych si mohla zařídit živnost (v mém případě by se nutně jednalo o hlavní) a mít ji jako takovou "spící", kterou bych vždy probudila, když by bylo potřeba něco vyfakturovat, a vzápětí znova uspala, mě už následně taky napadlo. A mojí reálné situaci to odpovídá asi nejlépe, překladatelství se věnuju soustavně, problém je akorát v tom, že u překládání beletrie mám perspektivu inkasovat nějakou částku tak dvakrát do roka. A mám pocit, že s ŽL by i ono pozastavování a opětovné spouštění mohlo být snazší, na ŽÚ se dá přece nějak požádat o to, aby ostatní iinstituce informoval, ne? Zatímco bez živnosti bych musela oběhnout FÚ, ZP a  OSSZ zvlášť. 

Abyste mohla fakturovat na manžela, měla by smlouva o dílo být vystavena taky na manžela, ne na vás.

Jo, beru, tohle asi nebude to pravé řešení.

Anežka

• Host
Lze to taky udělat jako jednorázový příjem do 30 000 Kč. Za to se neplatí nic.

Ne, myslím, že to právě nejde. Resp. kdyby se jednalo o příležitostný příjem např. z (často omílaného) prodeje přebytků ze zahrady, výpomoci v domácnosti atp. tak ano. Ale když se jedná o příjem z autorské činnosti (jiné než příspěvky do médií, tam ještě máte šanci, že do 10 000 z toho vyváznete pouze se srážkovou daní na straně plátce a nemusíte nic řešit), je to VŽDY podnikání, i kdybyste inkasovat jen stokorunu. Aspoň tak jsem to zatím pochopila.

Reklama

• Stálý člen

reklama

Puppy

• Host
Ono je to ještě složitější. Činnost podle autorského zákona totiž není živností. Pokud chcete pak uplatnit paušální výdaje, jsou v tomto případě jen 40%. Jenže, jak správně uvádíte, existuje zároveň živnost s oborem "překladatelství a tlumočnictví", kde si lze uplatnit 60%. V obou případech to máte špatně. V případně živnosti vás mohou dostat na tom, že jste uplatnila nesprávně paušál 60%, protože na autorskou činnost je jen 40%. V případě autorské činnosti zase na tom, že existuje živnost s tím oborem a šlo tedy o nedovolené podnikání. Stejný problém mají lidé v IT a dalších oborech. To je zkrátka podnikání v ČR ...

Lada

• Host
S tím, že živnostenský úřad by měl místo vás informovat OSSZ, ZP a finanční úřad, je to poněkud problematické. Já i někteří známí máme tu zkušenost, že i když ŽÚ tvrdil, že vše přeposlal, tak některá z institucí nic nedostala. Je tedy nutné na všechny příslušné instituce zavolat a ověřit si, zda to oznámení obdrželi. Případně pokud neobdrželi, tak jim to poslat znovu.

Anežka

• Host
Ono je to ještě složitější. Činnost podle autorského zákona totiž není živností. Pokud chcete pak uplatnit paušální výdaje, jsou v tomto případě jen 40%. Jenže, jak správně uvádíte, existuje zároveň živnost s oborem "překladatelství a tlumočnictví", kde si lze uplatnit 60%. V obou případech to máte špatně. V případně živnosti vás mohou dostat na tom, že jste uplatnila nesprávně paušál 60%, protože na autorskou činnost je jen 40%. V případě autorské činnosti zase na tom, že existuje živnost s tím oborem a šlo tedy o nedovolené podnikání. Stejný problém mají lidé v IT a dalších oborech. To je zkrátka podnikání v ČR ...

Díky za postřeh. Ale nebyla bych přehnaně paranoidní - pokud mi nějaký úředník bude tvrdit, že jde o nedovolené podnikání, jako příležitostný překladatel beletrie se můžu ohánět autorským zákonem IMHO celkem úspěšně. Kdybych kromě toho překládala např. technické texty pro firmy nebo tlumočila, to by byla jiná, to bych bez živnostňáku neriskovala.

Ty paušály - no, kocourkov, co dodat, ale to začíná být problém až ve chvíli, kdy vyděláváte nějaké podstatné částky. V mém případě se jedná o tak málo, že mi berňák strhne nula nula prd a mně je celkem jedno, jestli si z té nuly nuly prdu vezmu zpátky čtyřicet nebo šedesát nebo kýho výra procent.

Platby GoPay

reklama