reklama

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Autor Téma: Penzijní spoření pro důchodce  (Přečteno 177386 krát)

Květa

 • Host
Penzijní spoření pro důchodce
« kdy: 23. 11. 2017, 19:03:54 »
Jsem již v důchodu, ale chtěla bych si  znovu založit penzijní spoření. Slyšela jsem že je to možné. Měsíčně bych vkládala 1000 Kč. Které penzijní spoření pro výběr po 5-ti letec  by bylo nejlepší?

Reklama

 • Stálý člen
 • *****
 • Příspěvků: 0

reklamagorila

 • Host
Re:Penzijní spoření pro důchodce
« Odpověď #1 kdy: 24. 11. 2017, 18:47:30 »
Pokud jako starší 60 ti let chcete investovat prostřednictvím DPS-doplňkové penzijní spoření, kdy máte možnost si po 5 letech smlouvu ukončit a vybrat peníze, tak musíte ve smlouvě vždy uzavřít tkz. konzervativní strategii-nejméně rizikovou variantu. Protože investice dnes  v DPS již není garantovaná,, můžete se dostat i do ztráty, proto ta konzervativní strategie. Z tohoto důvodu je úplně jedno jakou penzijní společnost pro sebe vyberete, jde vám pouze o to, že budete vkládat měsíčně 1000,kč a státní příspěvek bude činit 230,kč. To je u všech penzijních společností stejné, s nějakým výnosem na 5 ti letém horizontu nepočítejte. Takže je jedno kam to dáte.


tomáš

 • Host
Re:Penzijní spoření pro důchodce
« Odpověď #2 kdy: 24. 11. 2017, 21:16:57 »
trochu bych upravil to tvrzení, nemusíte uzavřít konzervativní strategii, pokud se člověk nebojí rizika, tak může volit klidně i zcela dynamické fondy

nicméně souhlasím, že konzervativní strategie je na takto krátkou dobu vhodnější - cílem je získat státní podporu, o výnos až tak moc nejde


Karel

 • Host
Re:Penzijní spoření pro důchodce
« Odpověď #3 kdy: 25. 11. 2017, 00:33:31 »
Nové penzijní spoření (DPS) je v podstatě investování do podílových fondů. Konzervativní strategie investuje převážně do dluhopisů, vyvážená má cca 60% dluhopisů a 40% akcií, dynamická cca 20-30% dluhopisů a 70-80% akcií.

Jak dluhopisy tak akcie mají své riziko. Ceny dluhopisů jsou v současné době na maximech a jak porostou úrokové sazby, tak jejich ceny budou klesat. Konzervativní strategie vám bude každý rok pár procent prodělávat.

U akcií je zase riziko kolísání kurzů. Při pravidelném investování dochází k průměrování ceny. Když cena akcií klesne, nakoupíte jich víc, když cena stoupne, tak koupíte méně. Toto "normální" kolísání kurzů problém není. Problém by byl, kdyby došlo k recesi a ceny akcií by poklesly třeba o 50%. Pak by trvalo třeba dva roky, než by se hodnota vašeho portfolia vrátila na původní hodnotu. Otázka je co vážného se může během nejbližších 5 let stát.

Když budete spořit po dobu 5 let 1000 Kč/měs., pak budete mít státní podporu 230 Kč. Při výnosu konzervativní strategie -2% p.a.  naspoříte za 5 let cca 70 tis. Váš efektivní výnos bude 6,3%. Vyvážená strategie by mohla mít výnos 2% p.a. Pak si za 5 let naspoříte 78 tis. a efektivní výnos bude 10%. Vidíte, že rozdíl je "jen" nějakých 8 tis. Budoucí výnosy se nedají předpovídat. Je to jen odhad, aby jste věděla, jak se to může chovat.

Když budete uzavírat smlouvu o DPS, dají vám vyplnit "investiční dotazník". Ten by vám měl říct, jak budete snášet riziko kolísání kurzů. Můžete si ho najít na internetu a zkusit si ho vyplnit. Pravděpodobně se budete rozhodovat mezi konzervativní a vyváženou strategií. Do dynamické bych se ve vašem případě nepouštěl. Na to je 5 let krátká doba.Franta

 • Host
Re:Penzijní spoření pro důchodce
« Odpověď #4 kdy: 25. 11. 2017, 06:16:27 »
Uzavřel jsem penzijko letos v lednu a poslední týden v listopadu je tam zatím o 1290 Kč navíc. Snad to vydrží, než to vyberu.

Reklama

 • Stálý člen
 • *****
 • Příspěvků: 0

reklama 
Platby GoPay

reklama