reklama

reklama

reklama

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Autor Téma: ZONKY - daně  (Přečteno 16046 krát)

Antonín

  • Host
ZONKY - daně
« kdy: 04. 12. 2017, 11:18:47 »
Dobrý den,
rozhodl jsem se investovat menší částky v projektu ZONKY.CZ

Chtěl bych se Vás zeptat, jak je to s placením daně. Informace od ZONKY nejsou zrovna přesné a jasné. Samozřejmě něž toto píši, již jsem hledal, ale názory se rozdělují.

§8, §10, do 6 000,- rok (fyzická osoba) nic, nebo už od koruny danit

Můžete mi prosím poradit jak to ve skutečnosti je. Moc Vám děkuji předem.

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0

reklama



Karel

  • Host
Re:ZONKY - daně
« Odpověď #1 kdy: 04. 12. 2017, 23:40:21 »
Zdravím,
nejsem daňový poradce, ale na jaře mě čeká díky příjmům ze Zonky podání DP, takže napíšu, jak jsem to pochopil a jak to budu dělat já.
Třeba mě někdo zkušenější opraví.

Příjmy ze Zonky se daní podle §10 Ostatní příjmy.
Vysvětlené je to tady
https://zonky.cz/otazky-a-odpovedi-investor#odpoved26
a tady
https://finlord.cz/2017/01/jak-na-zdaneni-vynosu-z-investic/

Daní se jen již splacené půjčky. Za každý rok vám Zonky připraví přehled investic, které podléhají zdanění.

Dále pokud jste zaměstnanec a DP nepodáváte (zúčtování daní za vás dělá zaměstnavatel), pak nemusíte podávat DP, pokud další příjem (ne zisk) nepřekročí 6000 Kč. To znamená pokud se Zonky teprve začínáte, pravděpodobně váš příjem tuto částku za letošní rok nepřekročí.
 


Petr

  • Host
Re:ZONKY - daně
« Odpověď #2 kdy: 04. 01. 2018, 12:21:17 »
Citace
Dále pokud jste zaměstnanec a DP nepodáváte (zúčtování daní za vás dělá zaměstnavatel), pak nemusíte podávat DP, pokud další příjem (ne zisk) nepřekročí 6000 Kč. To znamená pokud se Zonky teprve začínáte, pravděpodobně váš příjem tuto částku za letošní rok nepřekročí.

To je bohužel špatně! Údajně(také nejsem odborník a finanční poradce), ale danit do 6000Kč se nemusí pouze příležitostné příjmy, což stálý příjem ze zonky není. Viz. forum kde se tématikou danění zabývají a dokonce zmiňují 30 000Kč:
Citace
§ 10 ZDP je zdánlivě zajímavý v tom, že od daně jsou osvobozeny příjmy vyjmenované v odstavci 1 a tohoto paragrafu, pokud nepřesáhnou 30 000 Kč za zdaňovací období. Nicméně tento limit nelze u investic použít (jenom u příležitostných činností a příležitostných nájmů movitých věcí) .


Karel

  • Host
Re:ZONKY - daně
« Odpověď #3 kdy: 04. 01. 2018, 15:04:42 »
Příjem ze Zonky je příjem z derivátů (Příjmy z úplatného převodu jiné věci), tedy Ostatní příjmy podle § 10 odst 1b). Nejedná se o příležitostnou činnost s osvobozením do 30 tis. Musí se proto danit vždy.

Jediná výjimka je pro zaměstnance, za které zúčtování daní dělá zaměstnavatel. Ti nemusí podávat DP, pokud jejich další příjmy podle § 7 až § 10 nepřekročí 6 tis.
Přečtěte si § 38g, odst. 2) ZDP


Eva

  • Host
Re:ZONKY - daně
« Odpověď #4 kdy: 27. 02. 2018, 11:05:14 »
Dobrý den,

Myslím, že jsem si ujasnila že dokud moje ostatní příjmy nepřesáhnou 6000 Kč nemusím nic řešit, ale co se tím příjmem myslí ve vztahu k Zonky (nebo jiného příjmu z participace)? Jsou tím myšleny úroky zaplacené lidmi co si půjčili (čili čistý zisk bez mé investice)? Hraje nějakou roli jestli si ten zisk reálně vyberu ze Zonky účtu nebo jsou ke zdanění i tak?

Díky Eva

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Michal

  • Host
Re:ZONKY - daně
« Odpověď #5 kdy: 15. 05. 2018, 17:07:47 »
Dobrý den, do částky 6.000 Kč se počíta jistina i úrok (dalo by se tedy říct obrat), tedy nikoli jen úrok (zisk). Vše uvidíte v přehledu od Zonky na konci roku, kde budou vyčísleny příjmy. Pokud hodnota přesáhne částku 6.000 Kč, je nutné podat DP.


Michal

  • Host
Re:ZONKY - daně
« Odpověď #6 kdy: 15. 05. 2018, 17:16:34 »
Zda peníze vyberete ze Zonky či nikoli nemá na povinnost podat DP zcela žádný vliv....


 
Platby GoPay

reklama