reklama

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Autor Téma: převod na jiného zaměstnavatele  (Přečteno 14207 krát)

Eva

  • Host
převod na jiného zaměstnavatele
« kdy: 14. 12. 2017, 23:58:37 »
Dobrý den, prosím o radu.
Moje oddělení bude asi od 1.1.2018 převedeno na jiného zaměstnavatele, byť tedy v rámci jednoho koncernu,ale na jinou společnost, jiné IČO. Nový zaměstnavatel má dle kuluárových řečí, v plánu předložit nové smlouvy. Osobně s námi nejednal, jaké bude mít konkrétní požadavky.... jen nám bylo oznámeno, že se něco chystá. Chci se zeptat, mám možnost převod na jiného zaměstnavatele odmítnout? mám nárok na nějaké odstupné?... Děkuji moc za rady a zkušenosti.

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0

reklama



vojtisek

  • Host
Re:převod na jiného zaměstnavatele
« Odpověď #1 kdy: 15. 12. 2017, 06:14:32 »
asi vám předloží nové smlouvy, jednu ukončení dohodou bez nároku na odstupné a druhou jako začátek u nového zaměstnavatele.
Ohlídejte si zkušební dobu, dobu určitou, převod dovolené, platový (mzdový) výměr.
Pokud chcete u zaměstnavatele skončit, podepište prvně ukončení a pak nepodepisujte novou  8)
Jinak to udělejte obráceně - prvně podepsat novou smlouvu a pak ukončení ...


qwertz

  • Host
Re:převod na jiného zaměstnavatele
« Odpověď #2 kdy: 15. 12. 2017, 09:35:11 »
Při převodu není potřeba podepisovat nové pracovní smlouvy. Tzn. nemusíte vůbec nic podepisovat a vaše stávající smlouva bude převedena pod nového zaměstnavatele. Pokud dostanete něco k podpisu, je možné že nový zaměstnavatel se snaží pro váš pracovní poměr stanovit jiné (horší) podmínky. Nejste povinen novou smlouvu podepsat. V takovém případě vám bude převedena vaše stávající smlouva, nebo vás musí vás současný zaměstnavatel propustit s odstupným.

V případě, že nový zaměstnavatel bude mít zájem na převedení vaší pracovní smlouvy, nárok na odstupné nemáte, ledaže by dosšlo k podstatnému zhoršení pracovních podmínek (pak podejte výpověd s nárokem na odstupné). S převodem pod nového zamětsnavatele současně nemusíte souhlasit vůbec. Pak podáváte výpověď podle §51a a končíte dnem převodu na nového zamětsnavatele (bez odstupného)

https://www.podnikatel.cz/clanky/jak-na-prevod-zamestnancu-k-novemu-zamestnavateli/


 
Platby GoPay

reklama