Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Autor Téma: Neplacený přesčas v práci  (Přečteno 4033 krát)

servantofras

  • Host
Neplacený přesčas v práci
« kdy: 14. 02. 2023, 16:40:25 »
Dobrý den,
Má přítelkyně nastoupila do nové práce, dotaz je prostý, smluvená pracovní doba končí ve 20.00 se zavřením objektu, každopádně vedení trvá ještě půl hodinu ( většinou do 20:30 ) než uzavřou den .. (dělá v nejmenovaném fashion obchodě) do té doby je východ zavřen mřízovou roletou. Kolegyně jí říkají že to je normální a ani jim to nepřijde divné ale já moc dobře vím že není normální mít pracovní dobu do 20.00 a čekat do 20.30 .. ( samozřejmě že to není placený přesčas), sedí tam jak vězni za mřížemi než mohou odejít :D a ještě jim to neproplácí .. dá se proti tomu nějak ohradit ? smluvně tam nic takového není :) psanou dobu konce směny mají 20.00 . ( nemají čipovačky na příchody/odchody/pauzy) moji šéfové v práci mi řekli ať to řekne regionálnímu vedení ale nevím jestli to tak nemají všude, a to by byl špatný vtip pro všechny jejich zaměstnance.
Děkuji za odpovědi :)

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Offline Patrik Chrz

  • Moderátor
  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 3 228
    • Zobrazit profil
Re:Neplacený přesčas v práci
« Odpověď #1 kdy: 15. 02. 2023, 10:44:13 »
Tak obecně - na začátku pracovní doby má být zaměstnanec v pracovním oblečení a na pracovišti, stejně tak pracovat má do konce pracovní doby. Ta neslouží k tomu, aby se např. oblékal, připravoval si pracovní místo nebo ho po sobě uklízel, atd. Snad tady na Měšci jsem četl stesky nějaké pracovnice, která musela cca 20 minut přijít před začátkem pracovní doby, aby si připravila podklady pro jednání se zákazníky a názor právníka byl, že je to v pořádku. Úklid prodejny, "vyhánění zákazníků", atd by tak měl být považován za "úklid pracovního místa" a nepočítat se do pracovní doby.

To, že to v řadě firem vypadá tak, že čtvrt hodiny před koncem pracovní doby už stojí fronta lidí v kabátech u píchaček je věc druhá.

Půl hodiny po té, co "udeří celá" odcházet z pracoviště nepovažuji za úplný exces, i když tedy ta spuštěná mříž - neodporuje to náhodou požárním předpisům, že zaměstnanci jsou tam takto uvězněni?
Samozřejmě je na přítelkyni, aby si zvážila, jestli ji v tomto místě platí dost na to, aby měla "virtuálně" zaplacenou i tu půlhodinu, nebo jestli to zkusí raději jinde. Může, se také zkusit se obrátit na úřad práce, který může provést kontrolu, ale aby jí to tam zbytečně nedělalo zle.

Co se mne týče, spíše bych řešil ostatní věci - výši mzdy, kolektiv, náplň práce,.. než tu půlhodinu. Pokud i to ostatní stojí za starou bačkoru, asi bych doporučil zvolit jiné působiště, jestli je negativum jen ta půlhodina, bral bych to jako v pohodě. Jak to má s příchodem do práce? To také musí o půl hodiny dříve?


 

Platby GoPay